Ifjúsági képzések

subtitle

Önéletrajzírás, pályázatírás képzés a magyarörmény fiatalok táborában

Immár negyedik alkalommal szervezte meg az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége, a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és az Örmény Katolikus Plébánia ifjúsági vezetőképző táborát. A rendezvényre 2017. augusztus 9-14. között került sor, mintegy 30 fiatal, kísérőik és meghívott előadók részvételével. A tábor célja elsősorban az, hogy kiképezzék a fiatalokat arra, hogy helyi ifjúsági közösségeiket szervezzék, vezessék, továbbá jó példák segítségével megmutatni azt, hogy itthon, a szülőföldön is lehet boldogulni.

A táborban a közösség- és kapcsolatépítést elősegítő eseményei (ismerkedések, kirándulások, szabadidős programok) mellett sor került intézménylátogatásokra, valamint képzésekre is. Az intézménylátogatások célja a sikeres minták bemutatása volt, legyen szó családi vállalkozásokról, nagyobb vállalatokról (gyár, pékség), vagy sikeresen működő közintézményekről. A képzési részben idén az önéletrajzírás, valamint a pályázatírás volt a két fő téma, mindkét modult az Erőforrásközpont ifjúsági képzési programjának előadója, az erőforrásközpont vezetője, dr. Dániel Botond tartotta.

Az önéletrajzírás képzés során több kiscsoportos bemutatkozó beszélgetésre került sor, abból a gondolatból kiindulva, hogy az önéletrajz lényegében egy bemutatkozás, amely segítségével önmagunkat mutatjuk meg álláskeresőként, öszöndíjra pályázóként. A résztvevők előbb a szokásos módon mutatkoztak be, aztán erősségeikről, képességeikről beszéltek, majd egy-egy siker- illetve kudarc-történetet meséltek magukról. Az elhangzottakat többféle elméleti modellel értelmeztük és tudatosítottuk. A résztvevők így megismerhették az Európai Unió kulcskompetencia modelljét, a társadalmi szerepek fogalmát, de szó volt a személyi arculatépítésről és történetmesélés fontosságáról is. Ugyanakkor azt is kihangsúlyoztuk, hogy a kudarcainkból is sokat tudunk tanulni, és figyeljünk arra is, hogy milyen erőforrásokat tudunk nyerni egy-egy kudarcként megélt eseményből. A képzési modul végén az Europass típusú önéletrajzot ismertettük és megmutattuk az online szerkesztő használatát. Az önéletrajzban végül megjelentek a bemutatkozás során átbeszélt alapadatok, kompetenciák, és a különböző életterületeken (szerepterületeken) elért eddigi megvalósítások, sikerek is.

A pályázatírás képzésre két modul is rendelkezésünkre állt, ezért a képzést úgy építettük fel, hogy az első részben a pályázatírás alapgondolatáról beszéltünk, majd a pályázatok tartalmával foglalkoztunk, ezért a projektekről és a projektek megtervezésének lépéseiről beszéltünk. A második részben a pályázat menedzsmentje volt a téma, a pályázati kiírások megkeresése és alapos elolvasásától kezdve, a mellékletek beszerzése, a pályázati űrlapok kitöltése, és az elszámolás folyamatának bemutatásáig. Mivel viszonylag kevés idő állt a rendelkezésünkre (2x3 óra) ehhez a nagy témához, ezért elsősorban egy átfogó példát igyekeztünk megmutatni, figyelve arra, hogy további olvasnivalót, szakirodalmat, kézikönyveket is biztosítsunk az érdeklődőknek, illetve nagyon sok saját példát mutassunk be (projektet, pályázatot - sikereivel és hibáival egyaránt), amelyet az egyesületeink eddigi 7-10 éves története során megvalósítottunk.

 

Fényképek

{skydrivegallery folder.95fec5539901b0a1.95FEC5539901B0A1!837}

Sajtóvisszhang